Kamerové systémy

V ostatnej dobe sa sieťové kamery kvalitatívne vyrovnali analógovým a v mnohých ohľadoch ich dokonca prekonali. Naša spoločnosť ponúka kamerové systémy postavené na základe sieťových kamier AXIS. Tieto pracujú na báze technológie „Progresive scan“, vďaka čomu dokážu zachytiť pohybujúce sa objekty v jednom okamihu a jasnejšie, než analógové kamery prostredníctvom tzv. prekladaného režimu. V ich prípade je obraz vytváraný z párnych a nepárnych línií (polsnímok) s časovým posunom 20 ms, čím dochádza pri rýchlo sa pohybujúcich objektoch k rozmazaniu obrazu.

Sieťové kamery s vysokým rozlíšením poskytujú viac detailov a môžu pokryť väčšiu plochu, než analógové kamery, ktoré sú v “zajatí” NTSC/ PAL normy, ktorá je schopná zobraziť asi 0,4 megapixelu pri 4CIF. Axis ukončil vývoj komprimačného obvodu s výkonom 45 megapixel za sekundu a prvý produkt je už na trhu. Pre prípady, keď je potrebné použiť špeciálne kamery (PTZ Dome, termovízia, nočné videnie a pod.), sú k dispozícií IP video servery s kompresným výkonom až 110 snímok za sekundu. Výhodou je, že aj ovládanie kamier sa vykonáva cez Ethernet.

Samozrejmosťou sieťových kamier je aj poskytovanie funkcií, ktoré v analógových kamerách nie je možné zrealizovať (digitalizáciu, kompresiu obrazu, detekciu a inteligenciu ovládania). Tieto možnosti sieťových kamier sa síce odrazia na cene, na druhej strane už nie sú potrebné špeciálne monitory, multiplexy a video rozvody. Ak má firma vybudovanú LAN je to lacnejšie, ak nemá, je rozumnejšie vybudovať univerzálnu sieť na prenos informácií.

Ďalšou z mnohých výhod sieťových kamier je, že prenos zvuku je riešený jeho zdigitalizovaním priamo v kamere, synchronizáciou s obrazom (MJPEG) alebo integráciou priamo do video streamu (MPEG4) a poslaním na monitorovanie alebo záznam do siete. Audio môže byť plne obojsmerné na vzájomnú komunikáciu s monitorovaným objektom. Takéto možnosti sú veľmi rýchlo aplikovateľné a relatívne lacné, ale len so sieťovými kamerami.

Pri sieťovom monitorovaní zakóduje kamera signál pred odoslaním, aby nebolo možné video sledovať alebo s ním manipulovať. Systém môže byť nastavený na autentifikáciu pripojenia pomocou kryptovaných certifikátov, ktoré akceptujú len určené sieťové kamery. Sieťová kamera zároveň môže pridať do obrazu zakódovanú informáciu o snímke, čase, mieste, používateľovi, alarme a mnoho iných informácii, podľa požiadaviek na dôkazový materiál.

Sieťové kamery majú štandardne zabudovanú funkciu detekcie pohybu a správu externých alarmov. Kamera tak može “rozhodnúť” kedy sa pošle video, s akou frekvenciou a v akom rozlíšení, kedy pošle alarm, a ktorému z operátorov. Navyše, vysoká kvalita snímok vedie k ľahšej identifikácií ľudí alebo udalostí.